македонски » литвански   На пат


37 [триесет и седум]

На пат

-

37 [trisdešimt septyni]

Kelyje

37 [триесет и седум]

На пат

-

37 [trisdešimt septyni]

Kelyje

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиlietuvių
Тој патува со мотор. Ji- v------- m--------.
Тој патува со велосипед. Ji- v------- d-------.
Тој пешачи. Ji- e--- p------.
   
Тој патува со брод. Ji- p------ l----.
Тој патува со чамец. Ji- p------ v------.
Тој плива. Ji- p------.
   
Дали овде е опасно? Ar č-- p--------?
Дали е опасно, сам / сама да стопирам? Ar p-------- v----- k------- a--------?
Дали е опасно, навечер да се оди на прошетка? Ar p-------- n---- e--- p-------------?
   
Ние го погрешивме патот. (M--) p----------.
Ние сме на погрешен пат. (M--) v--------- n- t-- k----.
Ние мораме да се вратиме. Mu-- r----- g-----.
   
Каде може овде да се паркира? Ku- č-- g----- p-------- a---------?
Има ли овде паркиралиште? Ar č-- y-- s-------- a-------?
Колку долго може овде да се паркира? Ki-- č-- g----- s------?
   
Возите ли скии? Ar (j--) s----------?
Се возите ли нагоре со лифтот за скијање? Ar (j--) k------- į v---- k------?
Може ли овде да се изнајмат скии? Ar č-- g----- i---------- s-----?