македонски » литвански   Спорт


49 [четириесет и девет]

Спорт

-

+ 49 [keturiasdešimt devyni]

+ Sportas

49 [четириесет и девет]

Спорт

-

49 [keturiasdešimt devyni]

Sportas

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиlietuvių
Се занимаваш ли со спорт? Ar (t-) s--------? +
Да, морам да се движам. Ta--- a- p------- j-----. +
Јас одам во еден спортски клуб. (A-) l----- s----- k----. +
   
Ние играме фудбал. (M--) ž-------- f------. +
Понекогаш пливаме. Ka----- (m--) p-------. +
Или возиме велосипед. Ar-- v---------- d---------. +
   
Во нашиот град има еден фудбалски стадион. Mū-- m----- y-- f------ s--------. +
Исто така има и еден базен со сауна. Ta-- p-- y-- p------- b------- s- s------- p------. +
Има и едно игралиште за голф. Ir y-- g---- a-----. +
   
Што има на телевизија? Ką r--- p-- t----------? +
Во моментов има фудбалски натпревар. Da--- r--- f------ v-------. +
Германскиот тим игра против англискиот. Vo-------- k------ ž------ s- A------- k------. +
   
Кој победува? Ka- l----? +
Немам појма. Ne----- s-------- / n------. +
Во моментов е нерешено. Ši-- m--- l--------. +
   
Фудбалскиот судија е од Белгија. Te------ y-- / a----- i- B-------. +
Сега има пенал. Da--- m--- v---------- m---- b------. +
Гол! Еден спрема нула! Įv------ V----- — n----! +