македонски » литвански   Кај лекар


57 [педесет и седум]

Кај лекар

-

57 [penkiasdešimt septyni]

Pas gydytoją

57 [педесет и седум]

Кај лекар

-

57 [penkiasdešimt septyni]

Pas gydytoją

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиlietuvių
Јас имам еден термин кај лекар. (A-) e-- u-------- / u---------- p-- g-------.
Терминот е во десет часот. Aš u-------- / u---------- 10 (d-------) v-------.
Како е вашето име? Ka-- / k---- j--- p------?
   
Седнете во чекалната Ве молам . Pr---- p------- l-----------.
Лекарот ќе дојде веднаш. Gy------- t--- a----.
Каде сте осигурани? Ku- j-- e---- a---------- / a-----------?
   
Што можам да сторам за вас? Ku- g---- j--- p-----?
Имате ли болки? Ar j--- s-----?
Каде ве боли? Ku- s-----?
   
Секогаш имам болки во грбот. Ma- v--- l---- s----- n-----.
Често имам главоболки. Ma- d----- s----- g----.
Понекогаш имам болки во стомакот. Ma- k------ s----- p----.
   
Соблечете се од појасот нагоре, Ве молам. Pr---- n--------- / n---------- i-- p----!
Легнете на лежалката, Ве молам. Pr---- a-------- / g------- a-- k------!
Крвниот притисок е во ред. Kr---- s-------- n-------.
   
Ќе ви дадам една инекција. (A-) s------- j--- v------.
Ќе ви дадам таблети. (A-) d----- j--- t-------.
Ќе ви дадам еден рецепт за во аптека. (A-) i-------- j--- v----- r------.