македонски » литвански   Делови на телото


58 [педесет и осум]

Делови на телото

-

58 [penkiasdešimt aštuoni]

Kūno dalys

58 [педесет и осум]

Делови на телото

-

58 [penkiasdešimt aštuoni]

Kūno dalys

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиlietuvių
Јас цртам човек. (A-) p----- v---.
Најпрво главата. Pi-------- g----.
Човекот носи еден шешир. Vy--- n------ s-------.
   
Косата не му се гледа. Pl---- n-------.
Ушите исто така не му се гледаат. Au-- t--- p-- n-------.
Грбот исто така не му се гледа. Nu----- t--- p-- n-------.
   
Ги цртам очите и устата. (A-) p----- a--- i- b----.
Човекот танцува и се смее. Vy--- š--- i- j-------.
Човекот има долг нос. Vy-- n---- i---.
   
Тој во рацете носи еден стап. Ra----- j-- l---- l----.
Тој околу вратот носи исто така и еден шал. An- k---- j-- u-------- š-----.
Зима е и студено е. Da--- ž---- i- š----.
   
Рацете се силни. Ra---- s-------.
Нозете исто така се силни. Ko--- t--- p-- s-------.
Човекот е од снег. Vy--- y-- i- s-----.
   
Тој не носи панталони и мантил. Ji- n-------- k----- i- p----.
Но човекот не се смрзнува. Be- v---- n------.
Тоа е снешко. Ji- y-- s---- b---------.