македонски » литвански   Поставување прашања 2


63 [шеесет и три]

Поставување прашања 2

-

63 [šešiasdešimt trys]

Klausimai 2

63 [шеесет и три]

Поставување прашања 2

-

63 [šešiasdešimt trys]

Klausimai 2

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиlietuvių
Јас имам хоби. (A-) t---- h--- / p-----.
Јас играм тенис. (A-) ž------ t-----.
Каде има игралиште за тенис? Ku- (y--) t----- a-----?
   
Имаш ли хоби? Ar (t-) t--- h---?
Јас играм фудбал. (A-) ž------ f------.
Каде има фудбалско игралиште? Ku- (y--) f------ a-----?
   
Ме боли раката. Ma- s----- r----.
Ме боли стопалото и раката исто така. Ta-- p-- m-- s----- k--- i- d----.
Каде има доктор? Ku- y-- g--------?
   
Јас имам автомобил. (A-) t---- a---------.
Јас исто така имам и мотор. (A-) t---- i- m--------.
Каде има паркиралиште? Ku- (y--) s-------- a-------?
   
Јас имам пуловер. (A-) t---- m-------.
Јас исто така имам јакна и едни фармерки. (A-) t--- p-- t---- š----- i- d------.
Каде има машина за перење алишта? Ku- (y--) s------- m-----?
   
Јас имам чинија. (A-) t---- l-----.
Јас имам нож, вилушка и лажица. (A-) t---- p----- š----- i- š------.
Каде се солта и биберот? Ku- (y--) d----- i- p------?