македонски » литвански   Негирање 2


65 [шеесет и пет]

Негирање 2

-

65 [šešiasdešimt penki]

Neiginys 2

65 [шеесет и пет]

Негирање 2

-

65 [šešiasdešimt penki]

Neiginys 2

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиlietuvių
Скап ли е прстенот? Ar ž----- b------?
Не, тој чини само сто евра. Ne- j-- k------- t-- š---- e---.
Но јас имам само педесет. Be- a- t---- t-- p------------.
   
Готов / готова ли си веќе? Ar (t-) j-- b----- / a- (t-) j-- p--------- / p----------?
Не, сеуште не сум. Ne- d-- n-.
Но веднаш ќе бидам готов / готова. Be- g---- b------ / b-- g---- b---- p--------- / p----------.
   
Сакаш ли уште супа? Ar d-- n------ s------?
Не, не сакам повеќе. Ne- (a-) j-- n--------.
Но сакам уште еден сладолед. Be- d-- n---- p------- l---.
   
Живееш ли веќе долго овде? Ar j-- s----- č-- g-----?
Не, штотуку еден месец. Ne- t-- m----.
Но познавам веќе многу луѓе. Be- (a-) j-- p------ d--- ž-----.
   
Патуваш ли утре накај дома? Ar r---- v------- n---?
Не, дури за викендот. Ne- t-- s---------.
Но се враќам веќе во недела. Be- (a-) j-- s--------- s-------.
   
Дали твојата ќерка е веќе возрасна? Ar t--- d---- j-- s-------?
Не, таа е штотуку седумнаесет. Ne- j-- d-- t-- s-----------.
Но таа веќе има дечко. Be- j- j-- t--- d-----.