македонски » литвански   голем – мал


68 [шеесет и осум]

голем – мал

-

68 [šešiasdešimt aštuoni]

didelis – mažas (Antonimai)

68 [шеесет и осум]

голем – мал

-

68 [šešiasdešimt aštuoni]

didelis – mažas (Antonimai)

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиlietuvių
голем и мал di----- i- m---s
Слонот е голем. Dr------ y-- d------.
Глушецот е мал. Pe-- y-- m---.
   
темен и светол ta---- i- š-----s
Ноќта е темна. Na---- y-- t----.
Денот е светол. Di--- y-- š-----.
   
стар и млад se--- i- j----s
Нашиот дедо е многу стар. Mū-- s------ y-- l---- s----.
Пред 70 години беше уште млад. Pr--- s-------------- m--- j-- b--- d-- j-----.
   
убав и грд gr---- i- b-----s
Пеперутката е убава. Dr------ y-- g-----.
Пајакот е грд. Vo--- y-- b------.
   
дебел и слаб / тенок st---- i- p----s
Жена со 100 килограми е дебела. Mo------ s-------- 100 (š----) k--------- y-- s----.
Маж со 50 килограми е слаб. Vy---- s--------- 50 (p-----------) k--------- y-- p-----.
   
скап и евтин br----- i- p---s
Автомобилот е скап. Au--------- y-- b------.
Весникот е евтин. La-------- y-- p----.