македонски » литвански   Двојни сврзници


98 [деведесет и осум]

Двојни сврзници

-

98 [devyniasdešimt aštuoni]

Poriniai jungtukai

98 [деведесет и осум]

Двојни сврзници

-

98 [devyniasdešimt aštuoni]

Poriniai jungtukai

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиlietuvių
Патувањето навистина беше убаво, но премногу напорно. Ke----- n--- / k-- i- b--- g----- b-- p-- d--- v---------.
Возот навистина беше точен, ама преполн. Tr------- n--- / k-- i- a---- l----- b-- b--- p-- p-----.
Хотелот навистина беше удобен, ама премногу скап. Vi------- n--- / k-- i- b--- j------ b-- p-- b------.
   
Тој ќе го земе или автобусот или возот. Ji- v------ a--- a-------- a--- t--------.
Тој ќе дојде или вечерва или утре изутрина. Ji- a----- a--- š------- v------ a--- r---- r---.
Тој ќе живее или кај нас или во хотел. Ji- g----- a--- p-- m--- a--- v---------.
   
Таа зборува како шпански, исто така и англиски. Ji k---- t--- / i- i---------- t--- / i- a--------.
Таа живееше како во Мадрид, исто така и во Лондон. Ji g----- t--- / i- M------- t--- / i- L------.
Таа како што ја знае Шпанија, исто така ја знае и Англија. Ji p------ t--- / i- I-------- t--- / i- A------.
   
Тој не само што е глуп, туку исто така е и мрзелив. Ji- n- t-- k------- b-- i- t-------.
Таа не само што е убава, туку исто така е и интелигентна. Ji n- t-- g----- b-- i- p-------.
Таа не зборува само германски, туку и француски. Ji k---- n- t-- v-------- b-- i- p-----------.
   
Јас не умеам да свирам ниту на клавир, ниту пак на гитара. (A-) n----- g---- n-- p------- n-- g-----.
Јас не умеам да танцувам ниту валцер, ниту пак самба. (A-) n----- š---- n-- v----- n-- s-----.
Мене не ми се допаѓа нити операта, ниту пак балетот. (A-) n------- n-- o------ n-- b-----.
   
Колку побргу работиш, толку порано ќе бидеш готов. Ku- g------- (t-) d------ t-- a------- b-----.
Колку порано ќе дојдеш, толку порано можеш да си одиш. Ku- a------- (t-) a------ t-- a------- g----- i-----.
Колку човек старее, толку човек станува поудобен. Ku- l----- s------ t-- l----- m---- p-------.