македонски » летонски   Во такси


38 [триесет и осум]

Во такси

-

38 [trīsdesmit astoņi]

Taksometrā

38 [триесет и осум]

Во такси

-

38 [trīsdesmit astoņi]

Taksometrā

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиlatviešu
Ве молам повикајте едно такси. Iz-------- l----- t---------.
Колку чини до железничката станица? Ci- m---- b-------- l--- s-------?
Колку чини до аеродромот? Ci- m---- b-------- l--- l-------?
   
Право напред, молам. Lū---- t-----.
Овде десно, молам. Še--- l----- p- l---.
Таму на аголот на лево, молам. Lū---- t-- k--------- p- k-----.
   
Брзам. Es s-------.
Јас имам време. Ma- v-- i- l----.
Ве молам возете пополека. Br------- l----- l----!
   
Застанете овде молам. Pi------- t-- l----!
Почекајте еден момент Ве молам. Pa-------- l----- k--- b----!
Јас веднаш ќе се вратам. Es t---- a----------.
   
Дадете ми една признаница Ве молам. Lū---- i------- m-- k----!
Јас немам ситни пари. Ma- n-- s--------.
Вака е добро, остатокот е за Вас. Tā b-- l---- a------- J---.
   
Возете ме на оваа адреса. Ai------- m---- l----- u- š- a-----!
Возете ме до мојот хотел. Ai------- m---- l----- u- v-------!
Возете ме на плажата. Ai------- m---- l----- u- j------!