македонски » летонски   Во трговски центар


52 [педесет и два]

Во трговски центар

-

52 [piecdesmit divi]

Veikalā

52 [педесет и два]

Во трговски центар

-

52 [piecdesmit divi]

Veikalā

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиlatviešu
Ќе одиме ли во трговскиот центар? Va- a------- u- t------------ n---?
Јас морам да пазарувам. Ma- j---------.
Сакам многу да накупам. Es g---- v---- l----- p-------.
   
Каде се канцелариските материјали? Ku- i- k--------- p-----?
Ми требаат пликови и хартија за писма. Ma- v---- a-------- u- v------ p-----.
Ми требаат пенкала и маркери. Ma- v---- p---------- u- f----------.
   
Каде е мебелот? Ku- i- m------?
Ми треба еден шкаф и една комода. Ma- v---- s---- u- k-----.
Ми треба една работна маса и еден регал. Ma- v---- r----------- u- p------.
   
Каде се играчките? Ku- i- r----------?
Ми треба една кукла и едно плишано мече. Ma- v---- l---- u- r----- l-----.
Ми треба еден фудбал и една шаховска табла. Ma- v---- f---------- u- š---.
   
Каде е алатот? Ku- i- d---- r---?
Ми треба еден чекан и една клешта. Ma- v---- ā---- u- s------.
Ми треба една дупчалка и еден штрафцигер. Ma- v---- u--- u- s----------.
   
Каде е накитот? Ku- i- r----------?
Ми треба едно ланче и една нараквица. Ma- v---- ķ----- u- r-----------.
Ми треба еден прстен и обетки. Ma- v---- g------- u- a-------.