македонски » летонски   Кај лекар


57 [педесет и седум]

Кај лекар

-

57 [piecdesmit sepiņi]

Pie ārsta

57 [педесет и седум]

Кај лекар

-

57 [piecdesmit sepiņi]

Pie ārsta

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиlatviešu
Јас имам еден термин кај лекар. Ma- i- p-------- p-- ā----.
Терминот е во десет часот. Ma- i- p-------- u- d--------.
Како е вашето име? Kā J-- s---?
   
Седнете во чекалната Ве молам . Lū---- g------ u---------- t----!
Лекарот ќе дојде веднаш. Ār--- t---- n---.
Каде сте осигурани? Ku- J-- e--- a----------?
   
Што можам да сторам за вас? Ko e- v--- d---- J--- l---?
Имате ли болки? Va- J--- i- s----?
Каде ве боли? Ku- s--?
   
Секогаш имам болки во грбот. Ma- v------ s-- m-----.
Често имам главоболки. Ma- b---- s-- g----.
Понекогаш имам болки во стомакот. Ma- d------ s-- v-----.
   
Соблечете се од појасот нагоре, Ве молам. Lū---- a----------- l--- v-------!
Легнете на лежалката, Ве молам. Lū---- a---------- u- d-----!
Крвниот притисок е во ред. As------------ i- k------.
   
Ќе ви дадам една инекција. Es j--- i---------.
Ќе ви дадам таблети. Es J--- i----- t-------.
Ќе ви дадам еден рецепт за во аптека. Es J--- i--------- r------.