македонски » марати   Поставување прашања 2


63 [шеесет и три]

Поставување прашања 2

-

६३ [त्रेसष्ट]
63 [Trēsaṣṭa]

प्रश्न विचारणे २
praśna vicāraṇē 2

63 [шеесет и три]

Поставување прашања 2

-

६३ [त्रेसष्ट]
63 [Trēsaṣṭa]

प्रश्न विचारणे २
praśna vicāraṇē 2

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиमराठी
Јас имам хоби. मा-- ए- छ-- आ--.
m---- ē-- c----- ā--.
Јас играм тенис. मी ट---- ख----. / ख----.
M- ṭ----- k------. / K------.
Каде има игралиште за тенис? टे----- म---- क--- आ--?
Ṭ------- m------ k---- ā--?
   
Имаш ли хоби? तु-- क--- छ-- आ-- क-?
T---- k--- c----- ā-- k-?
Јас играм фудбал. मी फ----- ख----. / ख----.
M- p-------- k------. / K------.
Каде има фудбалско игралиште? फु------ म---- क--- आ--?
P---------- m------ k---- ā--?
   
Ме боли раката. मा-- ब--- द--- आ--.
M---- b--- d------ ā--.
Ме боли стопалото и раката исто така. मा-- प-- आ-- ह-- प- द--- आ---.
M---- p--- ā-- h--- p--- d------ ā----.
Каде има доктор? डॉ---- आ-- क-?
Ḍ------ ā-- k-?
   
Јас имам автомобил. मा------- ग--- आ--.
M----------- g--- ā--.
Јас исто така имам и мотор. मा------- म---------- आ--.
M----------- m----------------- ā--.
Каде има паркиралиште? इथ- व----- क--- आ--?
I--- v--------- k---- ā--?
   
Јас имам пуловер. मा------- स----- आ--.
M----------- s------ ā--.
Јас исто така имам јакна и едни фармерки. मा------- ए- ज---- आ-- ज------ ज----- आ--.
M----------- ē-- j----- ā-- j------ j------- ā--.
Каде има машина за перење алишта? कप-- ध------- य---- क--- आ--?
K----- d------- y----- k---- ā--?
   
Јас имам чинија. मा------- ब-- आ--.
M----------- b--- ā--.
Јас имам нож, вилушка и лажица. मा------- स---- क--- आ-- च--- आ--.
M----------- s---- k--- ā-- c----- ā--.
Каде се солта и биберот? मी- आ-- क--- म--- क--- आ--?
M---- ā-- k--- m--- k---- ā--?