македонски » холандски   Пијалоци


12 [дванаесет]

Пијалоци

-

12 [twaalf]

Dranken

12 [дванаесет]

Пијалоци

-

12 [twaalf]

Dranken

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиNederlands
Јас пијам чај. Ik d---- t---.
Јас пијам кафе. Ik d---- k-----.
Јас пијам минерална вода. Ik d---- m------------.
   
Пиеш ли чај со лимон? Dr--- j- t--- m-- c------?
Пиеш ли кафе со шеќер? Dr--- j- k----- m-- s-----?
Пиеш ли вода со мраз? Dr--- j- w---- m-- i--?
   
Овде има забава. Er i- h--- e-- f---- a-- d- g---.
Луѓето пијат шампањско. De m----- d------ c--------.
Луѓето пијат вино и пиво. De m----- d------ w--- e- b---.
   
Пиеш ли алкохол? Dr--- j- a------?
Пиеш ли виски? Dr--- j- w-----?
Пиеш ли кола со рум? Dr--- j- c--- m-- r--?
   
Јас не сакам шампањско. Ik h--- n--- v-- c--------.
Јас не сакам вино. Ik h--- n--- v-- w---.
Јас не сакам пиво. Ik h--- n--- v-- b---.
   
Бебето сака млеко. De b--- h---- v-- m---.
Детето сака какао и сок од јаболко. He- k--- h---- v-- c------------ e- a-------.
Жената сака сок од портокал и сок од грејпфрут. De v---- h---- v-- s----------- e- g------------.