македонски » норвешки - Nynorsk   Годишни времиња и временски услови


16 [шеснаесет]

Годишни времиња и временски услови

-

16 [seksten]

Årstider og vêr

16 [шеснаесет]

Годишни времиња и временски услови

-

16 [seksten]

Årstider og vêr

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиNynorsk
Ова се годишните времиња: De--- e- å--------:
пролет, лето Vå---- s------,
есен, зима. ha----- o- v-------.
   
Летото е жешко. Su----- e- v---.
Во лето сонцето грее. Om s------ s--- s---.
Во лето одиме со задовослтво да шетаме. Om s------ g-- v- g----- p- t--.
   
Зимата е студена. Vi------ e- k---.
Во зима снежи или врне. Om v------- s--- e---- r----- d--.
Во зимата остануваме со задовослтво дома. Vi l---- å v--- h---- o- v-------.
   
Студено е. De- e- k----.
Врне дожд. De- r-----.
Ветровито е. De- b---.
   
Топло е. De- e- v----.
Сончево е. De- e- s--.
Ведро е. De- e- f---.
   
Какво е времето денес? Ko----- e- v---- i d--?
Денес е студено. De- e- k---- i d--.
Денес е топло. De- e- v---- i d--.