македонски » норвешки - Nynorsk   На аеродром


35 [триесет и пет]

На аеродром

-

+ 35 [trettifem]

+ På flyplassen

35 [триесет и пет]

На аеродром

-

35 [trettifem]

På flyplassen

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиNynorsk
Би сакал / сакала да резервирам еден лет за Атина. Eg v-- g----- k---- b------ t-- A---- t---. +
Дали е тоа е директен лет? Er d-- d---------? +
Ве молам едно место до прозорецот, непушач. Eg v-- g----- s---- v-- v--------- i-----------. +
   
Би сакал / сакала да ја потврдам мојата резервација. Eg v-- g----- s-------- b---------- m-. +
Би сакал / сакала да ја откажам мојата резервација. Eg v-- g----- a---------. +
Би сакал / сакала да ја променам мојата резервација. Eg v-- g----- e---- b---------- m-. +
   
Кога оди следната машина за Рим? Nå- g-- n---- f-- t-- R---? +
Дали има уште две слободни места? Ha- d- t- l----- p------? +
Не, имаме само уште едно слободно место. Ne-- v- h-- b---- e-- l---- p----. +
   
Кога слетуваме? Nå- l----- v-? +
Кога ќе сме таму? Nå- e- v- f-----? +
Кога има автобус до центарот на градот? Nå- g-- d-- b--- t-- s------? +
   
Ова е вашиот куфер? Er d---- k-------- d--? +
Ова е вашата ташна? Er d---- v---- d-? +
Ова е вашиот багаж? Er d---- b------- d--? +
   
Колку багаж можам да земам со себе? Ko- m---- b------ k-- e- t- m--? +
Дваесет килограми. Tj-- k---. +
Што, само дваесет килограми? Kv-? B---- t--- k---? +