македонски » норвешки   Кај лекар


57 [педесет и седум]

Кај лекар

-

57 [femtisju]

Hos legen

57 [педесет и седум]

Кај лекар

-

57 [femtisju]

Hos legen

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиnorsk
Јас имам еден термин кај лекар. Je- h-- t--- h-- l----.
Терминот е во десет часот. Je- h-- t--- k----- t-.
Како е вашето име? Hv- e- n----- d---?
   
Седнете во чекалната Ве молам. Ve------- s--- d-- p- v----------.
Лекарот ќе дојде веднаш. Le--- k----- s----.
Каде сте осигурани? Hv-- e- d- f--------?
   
Што можам да сторам за вас? Hv- k-- j-- h----- d-- m--?
Имате ли болки? Ha- d- s------?
Каде ве боли? Hv-- e- d-- v----?
   
Секогаш имам болки во грбот. Je- h-- a----- v---- i r-----.
Често имам главоболки. Je- h-- o--- h-------.
Понекогаш имам болки во стомакот. Je- h-- a- o- t-- v---- i m----.
   
Соблечете се од појасот нагоре, Ве молам. Ka- d- t- a- d-- t----- / s------ / g-------?
Легнете на лежалката, Ве молам. Ka- d- l---- d-- p- b-----?
Крвниот притисок е во ред. Bl--------- e- i o----.
   
Ќе ви дадам една инекција. Je- g-- d-- e- s------.
Ќе ви дадам таблети. Je- g-- d-- t--------.
Ќе ви дадам еден рецепт за во аптека. Je- g-- d-- e- r----- t-- a-------.