македонски » полски   Овошје и храна


15 [петнаесет]

Овошје и храна

-

15 [piętnaście]

Owoce i artykuły spożywcze

15 [петнаесет]

Овошје и храна

-

15 [piętnaście]

Owoce i artykuły spożywcze

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиpolski
Јас имам една јагода. (J-) M-- t--------.
Јас имам едно киви и една лубеница. Ma- k--- i m-----.
Јас имам еден портокал и еден грејпфрут. Ma- p--------- i g---------.
   
Јас имам едно јаболко и едно манго. Ma- j----- i m----.
Јас имам една банана и еден ананас. Ma- b----- i a------.
Јас правам овошна салата. (J-) R---- s------ o------.
   
Јас јадам тост. (J-) J-- t----.
Јас јадам тост со путер. Je- t---- z m-----.
Јас јадам тост со путер и мармалад. Je- t---- z m----- i d-----.
   
Јас јадам сендвич. Je- k------.
Јас јадам сендвич со маргарин. Je- k------ z m--------.
Јас јадам сендвич со маргарин и домати. Je- k------ z m-------- i p--------.
   
Ни треба леб и ориз. Po---------- c---- i r--.
Ни треба риба и стек. Po---------- r--- i s----.
Ни треба пица и шпагети. Po---------- p---- i s-------.
   
Што уште ни треба? Co j------ p-----------?
Ни требаат моркови и домати за супата. Na z--- p-------- s- n-- m-------- i p-------.
Каде има супермаркет? Gd--- j--- s----------?