македонски » полски   Годишни времиња и временски услови


16 [шеснаесет]

Годишни времиња и временски услови

-

16 [szesnaście]

Pory roku i pogoda

16 [шеснаесет]

Годишни времиња и временски услови

-

16 [szesnaście]

Pory roku i pogoda

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиpolski
Ова се годишните времиња: To s- p--- r---:
пролет, лето wi----- l---,
есен, зима. je---- i z---.
   
Летото е жешко. La-- j--- g-----.
Во лето сонцето грее. La--- ś----- s-----.
Во лето одиме со задовослтво да шетаме. La--- c------- c------ n- s------.
   
Зимата е студена. Zi-- j--- z----.
Во зима снежи или врне. Zi-- p--- ś---- l-- d-----.
Во зимата остануваме со задовослтво дома. Zi-- l----- s------- w d---.
   
Студено е. Je-- z----.
Врне дожд. Pa-- d-----.
Ветровито е. Wi--- w----.
   
Топло е. Je-- c-----.
Сончево е. Je-- s---------.
Ведро е. Je-- p-------.
   
Какво е времето денес? Ja-- j--- d------ p-----?
Денес е студено. Dz----- j--- z----.
Денес е топло. Dz----- j--- c-----.