македонски » полски   Во куќа


17 [седумнаесет]

Во куќа

-

17 [siedemnaście]

W domu

17 [седумнаесет]

Во куќа

-

17 [siedemnaście]

W domu

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиpolski
Еве ја нашата куќа. Tu j--- n--- d--.
Горе е покривот. Na g---- j--- d---.
Долу е подрумот. Na d--- j--- p------.
   
Позади куќата има градина. Za d---- j--- o----.
Пред куќата нема улица. Pr--- d---- n-- m- u----.
Покрај куќата има дрвја. Ob-- d--- s- d-----.
   
Еве го мојот стан. Tu j--- m--- m---------.
Овде се кујната и бањата. Tu j--- k------- a t- ł-------.
Таму се дневната соба и спалната соба. Ta- j--- p---- d------ i s--------.
   
Влезната врата е затворена. Dr--- o- d--- s- z--------.
Но прозорците се отворени. Al- o--- s- o------.
Денес е жешко. Dz----- j--- g-----.
   
Ние одиме во дневната соба. Pó------- d- p-----.
Таму има една софа и една фотеља. Ta- j--- k----- i f----.
Седнете! Pr---- u-----!
   
Таму стои мојот компјутер. Ta- s--- m-- k-------.
Таму стои мојот стерео уред. Ta- s--- m--- w---- s-----.
Телевизорот е сосема нов. Te- t-------- j--- z------- n---.