македонски » полски   Состанок / Средба


24 [дваесет и четири]

Состанок / Средба

-

24 [dwadzieścia cztery]

Umówione spotkanie

24 [дваесет и четири]

Состанок / Средба

-

24 [dwadzieścia cztery]

Umówione spotkanie

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиpolski
Го пропушти ли автобусот? Sp------- / S-------- s-- n- a------?
Те чекав половина час. Cz------ / C------- n- c----- p-- g------.
Немаш ли мобилен со себе? Ni- m--- p--- s---- k------?
   
Следниот пат биди точен / точна! Na------- r---- b--- p----------!
Следниот пат земи такси! Na------- r---- w-- t-------!
Следниот пат земи еден чадор со себе! Na------- r---- w-- p------!
   
Утре сум слободен / слободна. Ju--- m-- w----.
Ќе се сретнеме ли утре? Mo---- s-- j---- s------?
Жал ми е, но јас не можам утре. Pr----- m-- j---- n-- m---.
   
Имаш ли нешто планирано за викендов? Ma-- j----- p---- n- w------?
Или пак си веќе договорен / договорена? A m--- j----- j-- u------- / u-------?
Предлагам да се сретнеме за викендот. Pr-------- ż------ s-- s------- w w------.
   
Ќе правиме ли пикник? Ur------- p-----?
Ќе одиме ли на плажа? Po-------- n- p----?
Ќе одиме ли на планина? Po-------- w g---?
   
Ќе те земам од канцеларијата. Od----- c-- z b----.
Ќе те земам од дома. Od----- c-- z d---.
Ќе те земам од автобуската станица. Od----- c-- z p--------- a-----------.