македонски » полски   На пат


37 [триесет и седум]

На пат

-

37 [trzydzieści siedem]

W podróży

37 [триесет и седум]

На пат

-

37 [trzydzieści siedem]

W podróży

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиpolski
Тој патува со мотор. On j----- m---------.
Тој патува со велосипед. On j----- r------.
Тој пешачи. On c----- p-----.
   
Тој патува со брод. On p----- s-------.
Тој патува со чамец. On p----- ł-----.
Тој плива. On p----.
   
Дали овде е опасно? Cz- t- j--- n------------?
Дали е опасно, сам / сама да стопирам? Cz- p----------- w p-------- a--------- j--- n------------?
Дали е опасно, навечер да се оди на прошетка? Cz- s----------- w n--- j--- n------------?
   
Ние го погрешивме патот. Za-----------.
Ние сме на погрешен пат. Je------ n- n----------- d-----.
Ние мораме да се вратиме. Mu---- z-------.
   
Каде може овде да се паркира? Gd--- m---- t---- z---------?
Има ли овде паркиралиште? Cz- j--- t---- p------?
Колку долго може овде да се паркира? Ja- d---- m---- t- p-------?
   
Возите ли скии? Cz- j----- p-- / p--- n- n------?
Се возите ли нагоре со лифтот за скијање? Je---- p-- / p--- w-------- n- g---?
Може ли овде да се изнајмат скии? Cz- m---- t- w--------- n----?