македонски » полски   Подготовки за патување


47 [четириесет и седум]

Подготовки за патување

-

47 [czterdzieści siedem]

Przygotowania do podróży

47 [четириесет и седум]

Подготовки за патување

-

47 [czterdzieści siedem]

Przygotowania do podróży

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиpolski
Мораш да го спакуваш нашиот куфер! Mu---- s------- n---- w------!
Не смееш ништо да заборавиш! Ni- m----- o n----- z--------!
Потребен ти е еден голем куфер! Po------- c- j--- d--- w------!
   
Немој да го заборавиш пасошот! Ni- z------- p--------!
Немој да го заборавиш авионскиот билет! Ni- z------- b----- n- s------!
Немој да ги заборавиш патничките чекови! Ni- z------- c----- p---------!
   
Земи крема за сончање со себе. Za----- z- s--- k--- p---------------.
Земи ги очилата за сонце со себе. Za----- z- s--- o------ p---------------.
Земи го шеширот за сонце со себе. Za----- z- s--- k------- p---------------.
   
Сакаш ли да земеш патна карта со себе? Ch---- z----- m--- d------?
Сакаш ли да земеш туристички водач со себе? Ch---- z----- p--------- t----------?
Сакаш ли да земеш чадор со себе? Ch---- z----- p------ p---------------?
   
Мисли на панталоните, кошулите, чорапите. Po---- o s--------- k-------- i s---------.
Мисли на вратоврските, каишите, сакоата. Po---- o k--------- p------- m----------.
Мисли на пижамите, ношниците и маиците. Po---- o p-------- k-------- n------ i k---------.
   
Ти требаат чевли, сандали и чизми. Po------- c- b--- b---- s------ i k-----.
Ти требаат џебни марамчиња, сапун и едни ножици за нокти. Po------- c- b--- c---------- m---- i n------- d- p-------.
Ти треба еден чешел, една четка за заби и паста за заби. Po------- c- b--- g-------- s---------- i p---- d- z----.