македонски » полски   Кај лекар


57 [педесет и седум]

Кај лекар

-

57 [pięćdziesiąt siedem]

U lekarza

57 [педесет и седум]

Кај лекар

-

57 [pięćdziesiąt siedem]

U lekarza

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиpolski
Јас имам еден термин кај лекар. Je---- u------- d- l------.
Терминот е во десет часот. Ma- w----- o (g-------) d---------.
Како е вашето име? Ja- s-- p-- / p--- n-----?
   
Седнете во чекалната Ве молам. Pr---- u----- w p---------.
Лекарот ќе дојде веднаш. Le---- z---- p--------.
Каде сте осигурани? Gd--- j--- p-- / p--- u----------- / u-----------?
   
Што можам да сторам за вас? Co m--- d-- p--- / p--- z-----?
Имате ли болки? Ma p-- / p--- b---?
Каде ве боли? Gd--- b---?
   
Секогаш имам болки во грбот. Ci---- b--- m--- p----.
Често имам главоболки. Cz---- b--- m--- g----.
Понекогаш имам болки во стомакот. Cz---- b--- m--- b-----.
   
Соблечете се од појасот нагоре, Ве молам. Pr---- r------- s-- d- p-----!
Легнете на лежалката, Ве молам. Pr---- p------ s-- n- k------!
Крвниот притисок е во ред. Ci------- k--- j--- w p-------.
   
Ќе ви дадам една инекција. Da- p--- / p--- z-------.
Ќе ви дадам таблети. Da- p--- / p--- t-------.
Ќе ви дадам еден рецепт за во аптека. Da- p--- / p--- r------ d- z------------ w a-----.