македонски » полски   Поставување прашања 2


63 [шеесет и три]

Поставување прашања 2

-

63 [sześćdziesiąt trzy]

Zadawanie pytań 2

63 [шеесет и три]

Поставување прашања 2

-

63 [sześćdziesiąt trzy]

Zadawanie pytań 2

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиpolski
Јас имам хоби. Ma- h----.
Јас играм тенис. Gr-- w t-----.
Каде има игралиште за тенис? Gd--- j--- k--- t-------?
   
Имаш ли хоби? Ma-- j----- h----?
Јас играм фудбал. Gr-- w p---- n----.
Каде има фудбалско игралиште? Gd--- j--- b----- d- p---- n-----?
   
Ме боли раката. Bo-- m--- r----.
Ме боли стопалото и раката исто така. Bo-- m--- t-- s---- i d---.
Каде има доктор? Gd--- j--- l-----?
   
Јас имам автомобил. Ma- s-------.
Јас исто така имам и мотор. Ma- t-- m-------.
Каде има паркиралиште? Gd--- j--- p------?
   
Јас имам пуловер. Ma- s-----.
Јас исто така имам јакна и едни фармерки. Ma- t---- k----- i d-----.
Каде има машина за перење алишта? Gd--- j--- p-----?
   
Јас имам чинија. Ma- t-----.
Јас имам нож, вилушка и лажица. Ma- n--- w------ i ł----.
Каде се солта и биберот? Gd--- s- s-- i p-----?