македонски » португалски PT   На аеродром


35 [триесет и пет]

На аеродром

-

+ 35 [trinta e cinco]

+ No aeroporto

35 [триесет и пет]

На аеродром

-

35 [trinta e cinco]

No aeroporto

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиportuguês PT
Би сакал / сакала да резервирам еден лет за Атина. Eu q---- m----- u- v-- p--- A-----. +
Дали е тоа е директен лет? É u- v-- d-----? +
Ве молам едно место до прозорецот, непушач. Um l---- à j------ p--- n------------- p-- f----. +
   
Би сакал / сакала да ја потврдам мојата резервација. Eu q----- c-------- a m---- r------. +
Би сакал / сакала да ја откажам мојата резервација. Eu q----- a----- a m---- r------. +
Би сакал / сакала да ја променам мојата резервација. Eu q----- m---- a m---- r------. +
   
Кога оди следната машина за Рим? Qu---- é q-- s-- o p------ a---- p--- R---? +
Дали има уште две слободни места? Ai--- h- d--- l------? +
Не, имаме само уште едно слободно место. Nã-- s- t---- u- l---- d---------. +
   
Кога слетуваме? Qu---- é q-- a--------? +
Кога ќе сме таму? Qu---- é q-- c-------? +
Кога има автобус до центарот на градот? Qu---- é q-- h- a-------- p--- o c----- d- c-----? +
   
Ова е вашиот куфер? Es-- é a s-- m---? +
Ова е вашата ташна? Es-- é a s-- b----? +
Ова е вашиот багаж? Es-- é a s-- b------? +
   
Колку багаж можам да земам со себе? Qu----- m---- p---- l----? +
Дваесет килограми. Vi--- q-----. +
Што, само дваесет килограми? O q--? S- v---- q-----? +