македонски » португалски PT   Спорт


49 [четириесет и девет]

Спорт

-

49 [quarenta e nove]

Desporto

49 [четириесет и девет]

Спорт

-

49 [quarenta e nove]

Desporto

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиportuguês PT
Се занимаваш ли со спорт? Fa--- d-------?
Да, морам да се движам. Si-- e- t---- d- m- m----.
Јас одам во еден спортски клуб. Eu e---- n-- c---- d- d-------.
   
Ние играме фудбал. Nó- j------ à b---.
Понекогаш пливаме. Às v---- v---- n----.
Или возиме велосипед. Ou n-- v---- a---- d- b--------.
   
Во нашиот град има еден фудбалски стадион. Na n---- c----- h- u- e------.
Исто така има и еден базен со сауна. Ta---- h- u-- p------ c-- s----.
Има и едно игралиште за голф. E h- u- c---- d- g----.
   
Што има на телевизија? O q-- é q-- e--- a d-- n- t--------?
Во моментов има фудбалски натпревар. Ne--- m------ e--- a d-- u- j--- d- f------.
Германскиот тим игра против англискиот. A e----- a---- e--- a j---- c----- a e----- i------.
   
Кој победува? Qu-- é q-- e--- a g-----?
Немам појма. Nã- f--- i----.
Во моментов е нерешено. Ne--- m------ e---- e--------.
   
Фудбалскиот судија е од Белгија. O á------ é d- B------.
Сега има пенал. Ag--- h- u- p------.
Гол! Еден спрема нула! Go--- U- a z---!