македонски » португалски BR   Во куќа


17 [седумнаесет]

Во куќа

-

17 [dezessete]

Em casa

17 [седумнаесет]

Во куќа

-

17 [dezessete]

Em casa

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиportuguês BR
Еве ја нашата куќа. Aq-- e--- a n---- c---.
Горе е покривот. Em c--- e--- o t------.
Долу е подрумот. Em b---- e--- o p----.
   
Позади куќата има градина. At--- d- c--- h- u- q------.
Пред куќата нема улица. À f----- d- c--- n-- h- n------ e------.
Покрај куќата има дрвја. Ao l--- d- c--- h- á------.
   
Еве го мојот стан. Aq-- e--- o m-- a----------.
Овде се кујната и бањата. A c------ e o b------- e---- a---.
Таму се дневната соба и спалната соба. A s--- d- e---- e o q----- d- d----- e---- a---.
   
Влезната врата е затворена. A p---- d- c--- e--- f------.
Но прозорците се отворени. Ma- a- j------ e---- a------.
Денес е жешко. Ho-- e--- c----.
   
Ние одиме во дневната соба. Nó- v---- p--- a s--- d- e----.
Таму има една софа и една фотеља. Al- h- u- s--- e u-- p-------.
Седнете! Se------!
   
Таму стои мојот компјутер. Al- e--- o m-- c---------.
Таму стои мојот стерео уред. Al- e--- o m-- a------- d- s--.
Телевизорот е сосема нов. A t-------- é n---.