македонски » португалски BR   Во ресторан 3


31 [триесет и еден]

Во ресторан 3

-

+ 31 [trinta e um]

+ No restaurante 3

31 [триесет и еден]

Во ресторан 3

-

31 [trinta e um]

No restaurante 3

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиportuguês BR
Јас би сакал / сакала едно предјадење. Eu q---- u-- e------. +
Јас би сакал / сакала една салата. Eu q---- u-- s-----. +
Јас би сакал / сакала една супа. Eu q---- u-- s---. +
   
Јас би сакал / сакала еден десерт. Eu q---- u-- s--------. +
Јас би сакал / сакала еден сладолед со шлаг. Eu q---- u- s------ c-- c--------. +
Јас би сакал / сакала овошје или сирење. Eu q---- f---- o- q-----. +
   
Ние сакаме да појадуваме. Qu------ t---- o c--- d- m----. +
Ние сакаме да ручаме. Qu------ a------. +
Ние сакаме да вечераме. Qu------ j-----. +
   
Што сакате за појадок? O q-- q--- p--- o c--- d- m----? +
Лепчиња со мармалад и мед? Pã- c-- d--- e m--? +
Тост со колбаси и сирење? Pã- t------ c-- p------- e q-----? +
   
Едно варено јајце? Um o-- c-----? +
Едно јајце на око? Um o-- e--------? +
Еден омлет? Um- o------? +
   
Молам, уште еден јогурт. Ma-- u- i------- p-- f----. +
Молам, уште сол и бибер. Ma-- s-- e p------- p-- f----. +
Молам, уште една чаша вода. Ma-- u- c--- c-- á---- p-- f----. +