македонски » португалски BR   На аеродром


35 [триесет и пет]

На аеродром

-

35 [trinta e cinco]

No aeroporto

35 [триесет и пет]

На аеродром

-

35 [trinta e cinco]

No aeroporto

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиportuguês BR
Би сакал / сакала да резервирам еден лет за Атина. Eu q---- m----- u- v-- p--- A-----.
Дали е тоа е директен лет? É u- v-- d------?
Ве молам едно место до прозорецот, непушач. Um l---- n- j------ n----------- p-- f----.
   
Би сакал / сакала да ја потврдам мојата резервација. Eu q---- c-------- a m---- r------.
Би сакал / сакала да ја откажам мојата резервација. Eu q---- c------- a m---- r------.
Би сакал / сакала да ја променам мојата резервација. Eu q---- t----- a m---- r------.
   
Кога оди следната машина за Рим? Qu---- s-- o p------ a---- p--- R---?
Дали има уште две слободни места? Ai--- t-- d--- l------?
Не, имаме само уште едно слободно место. Nã-- s- t---- u- l---- d---------.
   
Кога слетуваме? Qu---- a-------------?
Кога ќе сме таму? Qu---- c---------?
Кога има автобус до центарот на градот? Qu---- s-- u- ô----- p--- o c----- d- c-----?
   
Ова е вашиот куфер? Es-- é a s-- m---?
Ова е вашата ташна? Es-- é a s-- b----?
Ова е вашиот багаж? Es-- é a s-- b------?
   
Колку багаж можам да земам со себе? Qu---- b------ p---- l----?
Дваесет килограми. Vi--- q-----.
Што, само дваесет килограми? O q--? S- v---- q-----?