македонски » португалски BR   Спорт


49 [четириесет и девет]

Спорт

-

49 [quarenta e nove]

Esportes

49 [четириесет и девет]

Спорт

-

49 [quarenta e nove]

Esportes

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиportuguês BR
Се занимаваш ли со спорт? Vo-- p------ e------?
Да, морам да се движам. Si-- e- p------ m- e--------.
Јас одам во еден спортски клуб. Eu f-------- u- c---- e--------.
   
Ние играме фудбал. Nó- j------ b---.
Понекогаш пливаме. Às v---- v---- n----.
Или возиме велосипед. Ou n-- v---- a---- d- b--------.
   
Во нашиот град има еден фудбалски стадион. Na n---- c----- t-- u- e------.
Исто така има и еден базен со сауна. Ta---- t-- u-- p------ c-- s----.
Има и едно игралиште за голф. E t-- u- c---- d- g----.
   
Што има на телевизија? O q-- t-- n- t--------?
Во моментов има фудбалски натпревар. No m------ h- u- j--- d- f------.
Германскиот тим игра против англискиот. A e----- a----- j--- c----- a e----- i------.
   
Кој победува? Qu-- e--- g-------?
Немам појма. Nã- f--- i----.
Во моментов е нерешено. No m------ e--- e-------.
   
Фудбалскиот судија е од Белгија. O á------ é d- B------.
Сега има пенал. Ag--- h---- u- p------.
Гол! Еден спрема нула! Go-- U- a z---!