македонски » руски   Пијалоци


12 [дванаесет]

Пијалоци

-

12 [двенадцать]
12 [dvenadtsatʹ]

Напитки
Napitki

12 [дванаесет]

Пијалоци

-

12 [двенадцать]
12 [dvenadtsatʹ]

Напитки
Napitki

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскирусский
Јас пијам чај. Я п-- ч--.
Y- p--- c---.
Јас пијам кафе. Я п-- к---.
Y- p--- k---.
Јас пијам минерална вода. Я п-- м---------- в---.
Y- p--- m----------- v---.
   
Пиеш ли чај со лимон? Ты п---- ч-- с л------?
T- p------ c--- s l------?
Пиеш ли кафе со шеќер? Ты п---- к--- с с------?
T- p------ k--- s s-------?
Пиеш ли вода со мраз? Ты п---- в--- с- л----?
T- p------ v--- s- l----?
   
Овде има забава. Зд--- в--------.
Z---- v---------.
Луѓето пијат шампањско. Лю-- п--- ш---------.
L---- p---- s-----------.
Луѓето пијат вино и пиво. Лю-- п--- в--- и п---.
L---- p---- v--- i p---.
   
Пиеш ли алкохол? Ты п---- а-------?
T- p------ a-------?
Пиеш ли виски? Ты п---- в----?
T- p------ v----?
Пиеш ли кола со рум? Ты п---- к--- с р----?
T- p------ k--- s r----?
   
Јас не сакам шампањско. Я н- л---- ш---------.
Y- n- l------ s-----------.
Јас не сакам вино. Я н- л---- в---.
Y- n- l------ v---.
Јас не сакам пиво. Я н- л---- п---.
Y- n- l------ p---.
   
Бебето сака млеко. Мл------ л---- м-----.
M-------- l----- m-----.
Детето сака какао и сок од јаболко. Ре----- л---- к---- и я------- с--.
R------ l----- k---- i y--------- s--.
Жената сака сок од портокал и сок од грејпфрут. Же----- л---- а----------- и г------------ с--.
Z---------- l----- a----------- i g------------ s--.