македонски » руски   Годишни времиња и временски услови


16 [шеснаесет]

Годишни времиња и временски услови

-

+ 16 [шестнадцать]16 [shestnadtsatʹ]

+ Времена года и погодаVremena goda i pogoda

16 [шеснаесет]

Годишни времиња и временски услови

-

16 [шестнадцать]
16 [shestnadtsatʹ]

Времена года и погода
Vremena goda i pogoda

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскирусский
Ова се годишните времиња: Эт- в------ г----
E-- v------ g---:
+
пролет, лето Ве---- л----
V----- l---,
+
есен, зима. ос--- и з---.
o---- i z---.
+
   
Летото е жешко. Ле--- ж----.
L---- z-----.
+
Во лето сонцето грее. Ле--- с----- с-----.
L---- s----- s------.
+
Во лето одиме со задовослтво да шетаме. Ле--- м- л---- х----- г-----.
L---- m- l----- k------ g------.
+
   
Зимата е студена. Зи--- х------.
Z---- k-------.
+
Во зима снежи или врне. Зи--- и--- с--- и-- д----.
Z---- i--- s--- i-- d-----.
+
Во зимата остануваме со задовослтво дома. Зи--- м- л---- б--- д---.
Z---- m- l----- b--- d---.
+
   
Студено е. Хо-----.
K-------.
+
Врне дожд. Ид-- д----.
I--- d-----.
+
Ветровито е. Ве-----.
V------.
+
   
Топло е. Те---.
T----.
+
Сончево е. Со------.
S--------.
+
Ведро е. Яс--.
Y----.
+
   
Какво е времето денес? Ка--- с------ п-----?
K----- s------- p-----?
+
Денес е студено. Се----- х------.
S------- k-------.
+
Денес е топло. Се----- т----.
S------- t----.
+