македонски » руски   Во градот


25 [дваесет и пет]

Во градот

-

25 [двадцать пять]
25 [dvadtsatʹ pyatʹ]

В городе
V gorode

25 [дваесет и пет]

Во градот

-

25 [двадцать пять]
25 [dvadtsatʹ pyatʹ]

В городе
V gorode

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскирусский
Би сакал / сакала кон железничката станица. Мн- н---- н- в-----.
M-- n----- n- v-----.
Би сакал / сакала кон аеродромот. Мн- н---- в а-------.
M-- n----- v a-------.
Би сакал / сакала во центарот на градот. Мн- н---- в ц---- г-----.
M-- n----- v t----- g-----.
   
Како да стигнам до железничката станица? Ка- м-- п------ н- в-----?
K-- m-- p------ n- v-----?
Како да стигнам до аеродромот? Ка- м-- п------ в а-------?
K-- m-- p------ v a-------?
Како да стигнам до центарот на градот? Ка- м-- п------ в ц---- г-----?
K-- m-- p------ v t----- g-----?
   
Ми треба такси. Мн- н---- т----.
M-- n----- t----.
Ми треба карта на градот. Мн- н---- к---- г-----.
M-- n----- k---- g-----.
Ми треба хотел. Мн- н---- г--------.
M-- n----- g---------.
   
Би сакал / сакала да изнајмам еден автомобил. Я х---- б- / х----- б- в---- м----- н- п-----.
Y- k----- b- / k------ b- v----- m------ n- p-----.
Еве ја мојата кредитна картичка. Во- м-- к-------- к-------.
V-- m--- k--------- k--------.
Еве ја мојата возачка дозвола. Во- м-- в----------- п----.
V-- m-- v------------ p----.
   
Што има да се види во градот? Чт- м---- у------ в г-----?
C--- m----- u------ v g-----?
Појдете во стариот дел на градот. Ид--- в с----- г----.
I---- v s----- g----.
Направете една градска обиколка. Со------- о------- э-------- п- г-----.
S--------- o-------- e--------- p- g-----.
   
Појдете на пристаништето. Сх----- в п---.
S------- v p---.
Направете една пристанишна обиколка. Съ------ н- э-------- п- п----.
S-------- n- e--------- p- p----.
Кои други знаменитости ги има освен тоа? Ка--- д-------------------- е--- к---- т---?
K----- d--------------------- y---- k---- t---?