македонски » руски   На аеродром


35 [триесет и пет]

На аеродром

-

35 [тридцать пять]
35 [tridtsatʹ pyatʹ]

В аэропорту
V aeroportu

35 [триесет и пет]

На аеродром

-

35 [тридцать пять]
35 [tridtsatʹ pyatʹ]

В аэропорту
V aeroportu

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскирусский
Би сакал / сакала да резервирам еден лет за Атина. Я х---- б- / х----- б- з------------ р--- д- А---.
Y- k----- b- / k------ b- z------------ r--- d- A---.
Дали е тоа е директен лет? Эт- п----- р---?
E-- p------ r---?
Ве молам едно место до прозорецот, непушач. Не------- м---- у о---- п---------.
N------------- m---- u o---- p----------.
   
Би сакал / сакала да ја потврдам мојата резервација. Я х---- б- / х----- б- п---------- м-- б----.
Y- k----- b- / k------ b- p---------- m--- b----.
Би сакал / сакала да ја откажам мојата резервација. Я х---- б- / х----- б- а----------- м-- б----.
Y- k----- b- / k------ b- a----------- m--- b----.
Би сакал / сакала да ја променам мојата резервација. Я х---- б- / х----- б- и------- м-- б----.
Y- k----- b- / k------ b- i------- m--- b----.
   
Кога оди следната машина за Рим? Ко--- в------- с-------- с------ в Р--?
K---- v-------- s------------ s------ v R--?
Дали има уште две слободни места? Та- е-- е--- д-- с-------- м----?
T-- y------ y---- d-- s--------- m----?
Не, имаме само уште едно слободно место. Не-- у н-- е--- т----- о--- с-------- м----.
N--- u n-- y---- t----- o--- s--------- m----.
   
Кога слетуваме? Ко--- м- п-----------?
K---- m- p--------------?
Кога ќе сме таму? Ко--- м- п-------?
K---- m- p-------?
Кога има автобус до центарот на градот? Ко--- о----------- а------ в ц---- г-----?
K---- o-------------- a------ v t----- g-----?
   
Ова е вашиот куфер? Эт- В-- ч------?
E-- V--- c-------?
Ова е вашата ташна? Эт- В--- с----?
E-- V---- s----?
Ова е вашиот багаж? Эт- В-- б----?
E-- V--- b-----?
   
Колку багаж можам да земам со себе? Ск----- б----- я м--- в---- с с----?
S------ b------ y- m--- v----- s s----?
Дваесет килограми. Дв------ к--------.
D-------- k--------.
Што, само дваесет килограми? Чт-? Т----- д------- к--------?
C---? T----- d-------- k--------?