македонски » руски   На пат


37 [триесет и седум]

На пат

-

37 [тридцать семь]
37 [tridtsatʹ semʹ]

В дороге
V doroge

37 [триесет и седум]

На пат

-

37 [тридцать семь]
37 [tridtsatʹ semʹ]

В дороге
V doroge

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскирусский
Тој патува со мотор. Он е--- н- м--------.
O- y---- n- m---------.
Тој патува со велосипед. Он е--- н- в---------.
O- y---- n- v---------.
Тој пешачи. Он и--- п-----.
O- i--- p------.
   
Тој патува со брод. Он п----- н- п-------.
O- p----- n- p--------.
Тој патува со чамец. Он п----- н- л----.
O- p----- n- l----.
Тој плива. Он п-----.
O- p-----.
   
Дали овде е опасно? Зд--- о-----?
Z---- o-----?
Дали е опасно, сам / сама да стопирам? Од---- п------------- о-----?
O----- p-------------- o-----?
Дали е опасно, навечер да се оди на прошетка? Но--- о----- х----- г-----?
N------ o----- k------ g------?
   
Ние го погрешивме патот. Мы з----------.
M- z----------.
Ние сме на погрешен пат. Мы п---- н- т---.
M- p----- n- t---.
Ние мораме да се вратиме. На-- р--------------.
N--- r----------------.
   
Каде може овде да се паркира? Гд- з---- м---- п-------------?
G-- z---- m----- p--------------?
Има ли овде паркиралиште? Зд--- е--- а----------?
Z---- y---- a-----------?
Колку долго може овде да се паркира? Ка- д---- з---- м---- с-----?
K-- d---- z---- m----- s------?
   
Возите ли скии? Вы к-------- н- л----?
V- k--------- n- l------?
Се возите ли нагоре со лифтот за скијање? Вы п---------- п----------- ч---- п-------- н-----?
V- p----------- p------------ c----- p---------- n------?
Може ли овде да се изнајмат скии? Зд--- м---- в---- л--- н- п-----?
Z---- m----- v----- l---- n- p-----?