македонски » руски   Подготовки за патување


47 [четириесет и седум]

Подготовки за патување

-

47 [сорок семь]
47 [sorok semʹ]

Подготовка к поездке
Podgotovka k poyezdke

47 [четириесет и седум]

Подготовки за патување

-

47 [сорок семь]
47 [sorok semʹ]

Подготовка к поездке
Podgotovka k poyezdke

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскирусский
Мораш да го спакуваш нашиот куфер! Ты д----- у-------- н-- ч-------
T- d------ u-------- n--- c-------!
Не смееш ништо да заборавиш! Ни---- н- з------
N------ n- z-----!
Потребен ти е еден голем куфер! Те-- н---- б------ ч-------
T--- n----- b------- c-------!
   
Немој да го заборавиш пасошот! Не з----- з---------- п------.
N- z----- z----------- p------.
Немој да го заборавиш авионскиот билет! Не з----- б---- н- с------.
N- z----- b---- n- s------.
Немој да ги заборавиш патничките чекови! Не з----- д------- ч---.
N- z----- d--------- c----.
   
Земи крема за сончање со себе. Во---- с с---- к--- о- с-----.
V----- s s---- k--- o- s------.
Земи ги очилата за сонце со себе. Во---- с с---- с-------- о---.
V----- s s---- s---------- o----.
Земи го шеширот за сонце со себе. Во---- с с---- ш---- о- с-----.
V----- s s---- s------ o- s------.
   
Сакаш ли да земеш патна карта со себе? Не в------- л- т- c с---- к----?
N- v-------- l- t- c s---- k----?
Сакаш ли да земеш туристички водач со себе? Не в------- л- т- с с---- п-----------?
N- v-------- l- t- s s---- p-----------?
Сакаш ли да земеш чадор со себе? Не в------- л- т- с с---- з---?
N- v-------- l- t- s s---- z---?
   
Мисли на панталоните, кошулите, чорапите. Не з----- б----- р------- н----.
N- z----- b------ r-------- n----.
Мисли на вратоврските, каишите, сакоата. Не з----- г-------- р----- б-------.
N- z----- g-------- r----- b-------.
Мисли на пижамите, ношниците и маиците. Не з----- п------ н----- р------ и ф-------.
N- z----- p------- n------- r------- i f-------.
   
Ти требаат чевли, сандали и чизми. Те-- н---- б------- с------- и с-----.
T--- n----- b------- s------- i s-----.
Ти требаат џебни марамчиња, сапун и едни ножици за нокти. Те-- н---- н------ п------ м--- и м--------- н------.
T--- n----- n------- p------ m--- i m----------- n--------.
Ти треба еден чешел, една четка за заби и паста за заби. Те-- н---- р-------- з----- щ---- и з----- п----.
T--- n----- r--------- z------ s------- i z------ p----.