македонски » руски   Работа / Занает


55 [педесет и пет]

Работа / Занает

-

55 [пятьдесят пять]
55 [pyatʹdesyat pyatʹ]

Работать
Rabotatʹ

55 [педесет и пет]

Работа / Занает

-

55 [пятьдесят пять]
55 [pyatʹdesyat pyatʹ]

Работать
Rabotatʹ

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскирусский
Што сте по занает? Кт- В- п- п--------?
K-- V- p- p--------?
Мојот сопруг е лекар по занает. Мо- м-- п- п-------- в---.
M-- m--- p- p-------- v----.
Јас полудневно работам како медицинска сестра. Я р------ м--------- н- п---------.
Y- r------- m--------- n- p---------.
   
Набргу ќе одиме во пензија. Ск--- м- п------ п-----.
S---- m- p------- p------.
Но даноците се високи. Но н----- в------.
N- n----- v-------.
И здравственото осигурување е високо. И м---------- с-------- д------.
I m------------ s--------- d-------.
   
Што сакаш да бидеш? Ке- т- х----- с----?
K-- t- k-------- s----?
Јас би сакал / сакала да бидам инженер. Я х---- б- / х----- б- с---- и--------.
Y- k----- b- / k------ b- s---- i---------.
Јас сакам да студирам на универзитетот. Я х--- у------ в у-----------.
Y- k----- u-------- v u-----------.
   
Јас сум практикант. Я п--------- / п-----------.
Y- p--------- / p-----------.
Јас не заработувам многу. Я м--- з----------.
Y- m--- z-----------.
Јас сум на пракса во странство. Я н- п------- з- г-------.
Y- n- p------- z- g--------.
   
Ова е мојот шеф. Эт- м-- н--------.
E-- m-- n---------.
Јас имам љубезни колеги. У м--- х------ к------.
U m---- k--------- k------.
Напладне секогаш одиме во кантината. В о--- м- в----- х---- в с-------.
V o--- m- v----- k----- v s--------.
   
Јас барам едно работно место. Я и-- р-----.
Y- i----- r-----.
Јас сум веќе една година невработен / невработена. Я у-- ц---- г-- б-- р-----.
Y- u--- t----- g-- b-- r-----.
Во оваа земја има премногу невработени. В э--- с----- с------ м---- б----------.
V e--- s----- s------- m---- b-----------.