македонски » руски   Кај лекар


57 [педесет и седум]

Кај лекар

-

57 [пятьдесят семь]
57 [pyatʹdesyat semʹ]

У врача
U vracha

57 [педесет и седум]

Кај лекар

-

57 [пятьдесят семь]
57 [pyatʹdesyat semʹ]

У врача
U vracha

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскирусский
Јас имам еден термин кај лекар. Я и-- н- п---- к в----.
Y- i-- n- p----- k v-----.
+
Терминот е во десет часот. У м--- н------- п---- н- д----- ч----.
U m---- n-------- p----- n- d------ c-----.
+
Како е вашето име? Ка- В--- ф------?
K-- V---- f-------?
+
   
Седнете во чекалната Ве молам. По--------- п-------- в п-------.
P----------- p--------- v p--------.
+
Лекарот ќе дојде веднаш. Вр-- с----- п-----.
V---- s------ p-----.
+
Каде сте осигурани? Гд- В- з-----------?
G-- V- z------------?
+
   
Што можам да сторам за вас? Че- я м--- В-- п-----?
C--- y- m--- V-- p------?
+
Имате ли болки? У В-- ч--------- б----?
U V-- c---------- b----?
+
Каде ве боли? Гд- у В-- б----?
G-- u V-- b----?
+
   
Секогаш имам болки во грбот. У м--- п--------- б--- в с----.
U m---- p----------- b--- v s----.
+
Често имам главоболки. У м--- ч----- г------- б---.
U m---- c------- g-------- b---.
+
Понекогаш имам болки во стомакот. У м--- и----- б---- ж----.
U m---- i----- b---- z-----.
+
   
Соблечете се од појасот нагоре, Ве молам. Ра---------- п---------- д- п-----
R----------- p----------- d- p-----!
+
Легнете на лежалката, Ве молам. Пр------- п---------- н- к-------
P--------- p----------- n- k-------!
+
Крвниот притисок е во ред. Да------ в п------.
D-------- v p-------.
+
   
Ќе ви дадам една инекција. Я В-- с----- у---.
Y- V-- s------ u---.
+
Ќе ви дадам таблети. Я В-- д-- т-------.
Y- V-- d-- t-------.
+
Ќе ви дадам еден рецепт за во аптека. Я В-- в----- р----- д-- а-----.
Y- V-- v------ r------ d--- a-----.
+