македонски » руски   Во пошта


59 [педесет и девет]

Во пошта

-

+ 59 [пятьдесят девять]59 [pyatʹdesyat devyatʹ]

+ На почтеNa pochte

59 [педесет и девет]

Во пошта

-

59 [пятьдесят девять]
59 [pyatʹdesyat devyatʹ]

На почте
Na pochte

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскирусский
Каде е најблиската пошта? Гд- б-------- о-------- п----?
G-- b----------- o--------- p-----?
+
Далеку ли е до најблиската пошта? До б--------- п------- д-----?
D- b----------- p-------- d-----?
+
Каде е најблиското поштенско сандаче? Гд- б-------- п------- я---?
G-- b---------- p-------- y-------?
+
   
Ми требаат неколку поштенски марки. Мн- н---- н-------- п------- м----.
M-- n----- n-------- p--------- m----.
+
За една картичка и едно писмо. Дл- о------- и д-- п-----.
D--- o------- i d--- p-----.
+
Колку чини поштарината за Америка? Ск----- с---- п------- с--- в А------?
S------ s---- p-------- s--- v A------?
+
   
Колку е тежок пакетот? Ск----- в---- п------?
S------ v---- p------?
+
Можам ли да го испратам со авионска пошта? Мо--- п------ э-- а---------?
M----- p------ e-- a----------?
+
Колку долго трае, додека да пристигне? Ко--- э-- д-----?
K---- e-- d-----?
+
   
Каде можам да телефонирам? От---- я м--- п--------?
O----- y- m--- p--------?
+
Каде е следната телефонска говорница? Гд- б-------- т--------- б----?
G-- b----------- t---------- b----?
+
Имате ли телефонски картички? У В-- е--- т--------- к-------?
U V-- y---- t---------- k--------?
+
   
Имате ли телефонски именик? У В-- е--- т--------- к----?
U V-- y---- t---------- k----?
+
Го знаете ли повикувачкиот број за Австрија? Вы з----- к-- А------?
V- z------ k-- A------?
+
Само момент, да проверам. Се------ я п-------.
S------- y- p--------.
+
   
Линијата е секогаш зафатена. Ли--- в-- в---- з-----.
L----- v-- v----- z------.
+
Кој број го биравте? Ка--- н---- В- н------?
K---- n---- V- n------?
+
Најпрво морате да изберете нула. Сн----- В- д----- н------ н----
S------- V- d------ n------ n---!
+