македонски » руски   Споредни реченици со дека 2


92 [деведесет и два]

Споредни реченици со дека 2

-

+ 92 [девяносто два]92 [devyanosto dva]

+ Подчиненные предложения с что 2Podchinennyye predlozheniya s chto 2

92 [деведесет и два]

Споредни реченици со дека 2

-

92 [девяносто два]
92 [devyanosto dva]

Подчиненные предложения с что 2
Podchinennyye predlozheniya s chto 2

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскирусский
Ме лути, дека рчиш. Ме-- р---------- ч-- т- х------.
M---- r------------ c--- t- k--------.
+
Ме лути, дека пиеш толку многу пиво. Ме-- р---------- ч-- т- п---- т-- м---- п---.
M---- r------------ c--- t- p------ t-- m---- p---.
+
Ме лути, дека доаѓаш толку доцна. Ме-- р---------- ч-- т- т-- п----- п--------.
M---- r------------ c--- t- t-- p----- p----------.
+
   
Мислам, дека му треба лекар. Я д----- ч-- е-- н---- в---.
Y- d------ c--- y--- n----- v----.
+
Мислам, дека тој е болен. Я д----- ч-- о- б----.
Y- d------ c--- o- b----.
+
Мислам, дека тој сега спие. Я д----- ч-- о- с----- с---.
Y- d------ c--- o- s------ s---.
+
   
Ние се надеваме, дека тој ќе се ожени со нашата ќерка. Мы н-------- ч-- о- ж------ н- н---- д-----.
M- n---------- c--- o- z-------- n- n----- d------.
+
Ние се надеваме, дека тој има многу пари. Мы н-------- ч-- у н--- м---- д----.
M- n---------- c--- u n--- m---- d----.
+
Ние се надеваме, дека тој е милионер. Мы н-------- ч-- о- м--------.
M- n---------- c--- o- m--------.
+
   
Слушнав, дека твојата сопруга имаше една несреќа. Я с----- / с------- ч-- с т---- ж---- п-------- н--------- с-----.
Y- s------ / s-------- c--- s t----- z----- p--------- n---------- s------.
+
Слушнав, дека таа лежи во болница. Я с----- / с------- ч-- о-- л---- в б-------.
Y- s------ / s-------- c--- o-- l----- v b--------.
+
Слушнав, дека твојот автомобил е потполно скршен. Я с----- / с------- ч-- т--- м----- с----- р------.
Y- s------ / s-------- c--- t---- m------ s----- r------.
+
   
Ме радува, дека дојдовте. Я р-- / р---- ч-- В- п-----.
Y- r-- / r---- c--- V- p------.
+
Ме радува, дека имате интерес. Я р-- / р---- ч-- В- з-------------.
Y- r-- / r---- c--- V- z-------------.
+
Ме радува, дека сакате да ја купите куќата. Я р-- / р---- ч-- В- х----- к----- д--.
Y- r-- / r---- c--- V- k------ k----- d--.
+
   
Се плашам, дека последниот автобус е веќе заминат. Бо---- ч-- п-------- а------ у-- у---.
B------ c--- p-------- a------ u--- u----.
+
Се плашам, дека мораме да земеме такси. Бо---- ч-- н-- п------- в---- т----.
B------ c--- n-- p-------- v----- t----.
+
Се плашам, дека немам пари кај себе. Бо---- ч-- у м--- н-- с с---- д----.
B------ c--- u m---- n-- s s---- d----.
+