македонски » словенечки   На аеродром


35 [триесет и пет]

На аеродром

-

35 [petintrideset]

Na letališču

35 [триесет и пет]

На аеродром

-

35 [petintrideset]

Na letališču

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиslovenščina
Би сакал / сакала да резервирам еден лет за Атина. Ra-(a) b- r---------(a) l-- v A----.
Дали е тоа е директен лет? Al- j- t- n--------- l--?
Ве молам едно место до прозорецот, непушач. Pr---- s---- p-- o---- v o------ z- n--------.
   
Би сакал / сакала да ја потврдам мојата резервација. Ra-(a) b- p------(a) s---- r----------.
Би сакал / сакала да ја откажам мојата резервација. Ra-(a) b- p--------(a) s---- r----------.
Би сакал / сакала да ја променам мојата резервација. Ra-(a) b- s--------(a) s---- r----------.
   
Кога оди следната машина за Рим? Kd-- o----- n-------- l----- v R--?
Дали има уште две слободни места? St- š- p----- d-- m----?
Не, имаме само уште едно слободно место. Ne- i---- l- š- e-- p----- m----.
   
Кога слетуваме? Kd-- p---------?
Кога ќе сме таму? Kd-- b--- t--?
Кога има автобус до центарот на градот? Kd-- p---- k----- a------ v c----- m----?
   
Ова е вашиот куфер? Je t- v-- k-----?
Ова е вашата ташна? Je t- v--- t----?
Ова е вашиот багаж? Je t- v--- p-------?
   
Колку багаж можам да земам со себе? Ko---- p------- l---- v----- s s---?
Дваесет килограми. Dv----- k---------.
Што, само дваесет килограми? Ka-- s--- d------ k---------?