македонски » албански   Пијалоци


12 [дванаесет]

Пијалоци

-

12 [dymbёdhjetё]

Pije

12 [дванаесет]

Пијалоци

-

12 [dymbёdhjetё]

Pije

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиShqip
Јас пијам чај. Un- p- ç--.
Јас пијам кафе. Un- p- k---.
Јас пијам минерална вода. Un- p- u-- m------.
   
Пиеш ли чај со лимон? A e p- ç---- m- l----?
Пиеш ли кафе со шеќер? A e p- k----- m- s-----?
Пиеш ли вода со мраз? A e p- u--- m- a----?
   
Овде има забава. Kё-- b---- n-- f----.
Луѓето пијат шампањско. Nj------ p---- s--------.
Луѓето пијат вино и пиво. Nj------ p---- v--- d-- b----.
   
Пиеш ли алкохол? A p- a-----?
Пиеш ли виски? A p- u----?
Пиеш ли кола со рум? A p- k--- m- r--?
   
Јас не сакам шампањско. Sh------- n-- m- p-----.
Јас не сакам вино. Ve-- n-- m- p-----.
Јас не сакам пиво. Bi--- n-- m- p-----.
   
Бебето сака млеко. Be-- d- q------.
Детето сака какао и сок од јаболко. Fё---- d- k---- d-- l--- m----.
Жената сака сок од портокал и сок од грејпфрут. Gr---- d- l--- p--------- d-- l--- q------.