македонски » албански   Годишни времиња и временски услови


16 [шеснаесет]

Годишни времиња и временски услови

-

16 [gjashtёmbёdhjetё]

Stinёt dhe moti

16 [шеснаесет]

Годишни времиња и временски услови

-

16 [gjashtёmbёdhjetё]

Stinёt dhe moti

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиShqip
Ова се годишните времиња: Kё-- j--- s----- e v----:
пролет, лето pr------- v--a
есен, зима. vj----- d-- d----.
   
Летото е жешко. Ve-- ё---- e n-----.
Во лето сонцето грее. Nё v--- d----- s-------.
Во лето одиме со задовослтво да шетаме. Nё v--- d---- s------- m- q---.
   
Зимата е студена. Di--- ё---- i f-----.
Во зима снежи или врне. Nё d---- b-- b--- o-- s--.
Во зимата остануваме со задовослтво дома. Nё d---- r---- n- s----- m- q---.
   
Студено е. Ёs--- f-----.
Врне дожд. Bi- s--.
Ветровито е. Fr-- e--.
   
Топло е. Ёs--- n------.
Сончево е. Ёs--- d--- m- d----.
Ведро е. Ёs--- k--- e k--------.
   
Какво е времето денес? Si ё---- m--- s--?
Денес е студено. So- ё---- f-----.
Денес е топло. So- ё---- n------.