македонски » албански   Во хотел – пристигнување


27 [дваесет и седум]

Во хотел – пристигнување

-

27 [njёzeteshtatё]

Nё hotel – Mbёrritja

27 [дваесет и седум]

Во хотел – пристигнување

-

27 [njёzeteshtatё]

Nё hotel – Mbёrritja

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиShqip
Имате ли една слободна соба? A k--- n----- d---- t- l---?
Јас резервирав една соба. Ka- r-------- n-- d----.
Моето презиме е Милер. Em-- i- ё---- M----.
   
Ми треба една еднокреветна соба. Du- n-- d---- t---.
Ми треба една двокреветна соба. Du- n-- d---- ç---.
Колку чини собата за една вечер? Sa k------ d---- p-- n-- n---?
   
Јас би сакал / сакала една соба со бања. Du- n-- d---- m- b----.
Јас би сакал / сакала една соба со туш. Du- n-- d---- m- d---.
Можам ли да ја погледнам собата? A m--- t- s--- d-----?
   
Има ли овде гаража? A k- g----- k---?
Има ли овде сеф? A k- k-------- k---?
Има ли овде факс? A k- f--- k---?
   
Добро, ќе ја земам собата. Mi--- p- e m--- d-----.
Еве ги клучевите. Ur------- ç-----.
Еве го мојот багаж. Ur------- v------- t---.
   
Во колку часот е појадокот? Nё ç---- h---- m-------?
Во колку часот е ручекот? Nё ç---- h---- d----?
Во колку часот е вечерата? Nё ç---- h---- d----?