македонски » албански   Автомоблиска незгода


39 [триесет и девет]

Автомоблиска незгода

-

39 [tridhjetёenёntё]

Avari makine

39 [триесет и девет]

Автомоблиска незгода

-

39 [tridhjetёenёntё]

Avari makine

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиShqip
Каде е следната бензинска пумпа? Ku ё---- p--- t----- e k----------?
Јас имам една дупната гума. Mё ё---- s------ g---.
Дали можете да го промените тркалото? A m--- t- m- n------- r-----?
   
Потребни ми се неколку литра дизел. Ka- n----- p-- d--- l---- n----.
Немам повеќе бензин. S’--- m- b------.
Имате ли резервна туба? Mo- k--- n----- b---- r------?
   
Каде можам да телефонирам? Ku m--- t- m--- n- t------?
Ми треба влечна служба. Mё d---- n-- s------ k---------.
Барам една работилница. Po k----- n-- o------.
   
Се случи сообраќајна несреќа. Nd---- n-- a-------.
Каде е најблискиот телефон? Ku ё---- t------- m- i a----?
Имате ли мобилен со себе? A k--- n-- c------ m- v---?
   
Потребна ни е помош. Ke-- n----- p-- n-----.
Повикајте еден лекар! Th------- n-- m---!
Повикајте ја полицијата! Th------- p-------!
   
Вашите документи Ве молам. Do-------- j- l----.
Вашата возачка дозвола Ве молам. Pa------- j- l----.
Вашата сообраќајна дозвола Ве молам. Dё------ e a---------- j- l----.