македонски » албански   Кај лекар


57 [педесет и седум]

Кај лекар

-

+ 57 [pesёdhjetёeshtatё]

+ Te mjeku

57 [педесет и седум]

Кај лекар

-

57 [pesёdhjetёeshtatё]

Te mjeku

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиShqip
Јас имам еден термин кај лекар. Ka- t---- t- m----. +
Терминот е во десет часот. Ka- n-- t---- n- o--- d-----. +
Како е вашето име? Si e k--- e----? +
   
Седнете во чекалната Ве молам. Zi-- v--- n- d----- e p------ j- l----. +
Лекарот ќе дојде веднаш. Mj--- v--- t---. +
Каде сте осигурани? Ku j--- i s-------? +
   
Што можам да сторам за вас? Çf--- m--- t- b-- p-- j-? +
Имате ли болки? A k--- d------? +
Каде ве боли? Ku j- d----? +
   
Секогаш имам болки во грбот. Ka- g-------- d------ k------. +
Често имам главоболки. Ka- s----- d------ k---. +
Понекогаш имам болки во стомакот. Nd---- h--- k-- d------ b----. +
   
Соблечете се од појасот нагоре, Ве молам. Zb----- p----- e s------ t- t----- j- l----! +
Легнете на лежалката, Ве молам. Sh------- n- k----- j- l----! +
Крвниот притисок е во ред. Te------ i g----- ё---- n- r------. +
   
Ќе ви дадам една инекција. Po j- j-- n-- g-------. +
Ќе ви дадам таблети. Po j- j-- t------. +
Ќе ви дадам еден рецепт за во аптека. Po j- j-- n-- r----- p-- n- f------. +