македонски » svenska   Овошје и храна


15 [петнаесет]

Овошје и храна

-

15 [femton]

Frukter och livsmedel

15 [петнаесет]

Овошје и храна

-

15 [femton]

Frukter och livsmedel

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиsvenska
Јас имам една јагода. Ja- h-- e- j--------.
Јас имам едно киви и една лубеница. Ja- h-- e- k--- o-- e- m----.
Јас имам еден портокал и еден грејпфрут. Ja- h-- e- a------ o-- e- g---------.
   
Јас имам едно јаболко и едно манго. Ja- h-- e-- ä---- o-- e- m----.
Јас имам една банана и еден ананас. Ja- h-- e- b---- o-- e- a-----.
Јас правам овошна салата. Ja- g-- e- f----------.
   
Јас јадам тост. Ja- ä--- e-- r----- b---.
Јас јадам тост со путер. Ja- ä--- e-- r----- b--- m-- s---.
Јас јадам тост со путер и мармалад. Ja- ä--- e-- r----- b--- m-- s--- o-- m-------.
   
Јас јадам сендвич. Ja- ä--- e- s------.
Јас јадам сендвич со маргарин. Ja- ä--- e- s------ m-- m-------.
Јас јадам сендвич со маргарин и домати. Ja- ä--- e- s------ m-- m------- o-- t----.
   
Ни треба леб и ориз. Vi b------ b--- o-- r--.
Ни треба риба и стек. Vi b------ f--- o-- b-----.
Ни треба пица и шпагети. Vi b------ p---- o-- s--------.
   
Што уште ни треба? Va- b------ v- m--?
Ни требаат моркови и домати за супата. Vi b------ m------- o-- t------ f-- s-----.
Каде има супермаркет? Va- f---- e- s----------?