македонски » шведски   Годишни времиња и временски услови


16 [шеснаесет]

Годишни времиња и временски услови

-

16 [sexton]

Årstider och väder

16 [шеснаесет]

Годишни времиња и временски услови

-

16 [sexton]

Årstider och väder

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиsvenska
Ова се годишните времиња: De- h-- ä- å---------:
пролет, лето Vå---- s-------,
есен, зима. hö---- o-- v------.
   
Летото е жешко. So------ ä- h---.
Во лето сонцето грее. På s------- s----- s----.
Во лето одиме со задовослтво да шетаме. På s------- g-- v- g---- u- o-- p---------.
   
Зимата е студена. Vi----- ä- k---.
Во зима снежи или врне. På v------ s---- e---- r----- d--.
Во зимата остануваме со задовослтво дома. På v------ s------ v- g---- h----.
   
Студено е. De- ä- k----.
Врне дожд. De- r-----.
Ветровито е. De- ä- b------.
   
Топло е. De- ä- v----.
Сончево е. De- ä- s-----.
Ведро е. De- ä- k---- v----.
   
Какво е времето денес? Va- ä- d-- f-- v---- i---?
Денес е студено. De- ä- k---- i---.
Денес е топло. De- ä- v---- i---.