македонски » шведски   На аеродром


35 [триесет и пет]

На аеродром

-

+ 35 [trettiofem]

+ Vid flygplatsen

35 [триесет и пет]

На аеродром

-

35 [trettiofem]

Vid flygplatsen

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиsvenska
Би сакал / сакала да резервирам еден лет за Атина. Ja- s----- v---- b--- e-- f--- t--- A---. +
Дали е тоа е директен лет? Är d-- e-- d---------? +
Ве молам едно место до прозорецот, непушач. En f----------- f-- i--- r------ t---. +
   
Би сакал / сакала да ја потврдам мојата резервација. Ja- s----- v---- b------- m-- r----------. +
Би сакал / сакала да ја откажам мојата резервација. Ja- s----- v---- a----- m-- r----------. +
Би сакал / сакала да ја променам мојата резервација. Ja- s----- v---- b--- o- m-- r----------. +
   
Кога оди следната машина за Рим? Nä- g-- n---- f--- t--- R--? +
Дали има уште две слободни места? Fi--- d-- t-- l----- p------ k---? +
Не, имаме само уште едно слободно место. Ne-- v- h-- b--- e- l---- p---- k---. +
   
Кога слетуваме? Nä- l----- v-? +
Кога ќе сме таму? Nä- ä- v- d--? +
Кога има автобус до центарот на градот? Nä- g-- b----- t--- c------? +
   
Ова е вашиот куфер? Är d-- e- r-------? +
Ова е вашата ташна? Är d-- e- v----? +
Ова е вашиот багаж? Är d-- e-- b-----? +
   
Колку багаж можам да земам со себе? Hu- m----- b----- k-- j-- t- m-- m--? +
Дваесет килограми. Tj--- k---. +
Што, само дваесет килограми? Va-- b--- t---- k---? +