македонски » шведски   Спорт


49 [четириесет и девет]

Спорт

-

49 [fyrtionio]

Sport

49 [четириесет и девет]

Спорт

-

49 [fyrtionio]

Sport

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиsvenska
Се занимаваш ли со спорт? Ut---- d- s----?
Да, морам да се движам. Ja- j-- m---- r--- p- m--.
Јас одам во еден спортски клуб. Ja- ä- m-- i e- i--------------.
   
Ние играме фудбал. Vi s----- f------.
Понекогаш пливаме. Ib---- s----- v-.
Или возиме велосипед. El--- s- c----- v-.
   
Во нашиот град има еден фудбалски стадион. I v-- s--- f---- e- f--------------.
Исто така има и еден базен со сауна. De- f---- ä--- s------ m-- b----.
Има и едно игралиште за голф. Oc- d-- f---- e- g-------.
   
Што има на телевизија? Va- b--- d-- p- T-?
Во моментов има фудбалски натпревар. Ju-- n- ä- d-- e- f------------.
Германскиот тим игра против англискиот. De- t---- l---- s----- m-- d-- e-------.
   
Кој победува? Ve- v-----?
Немам појма. Ja- h-- i---- a----.
Во моментов е нерешено. Ju-- n- s--- d-- o-------.
   
Фудбалскиот судија е од Белгија. Do----- k----- f--- B------.
Сега има пенал. Nu b--- d-- s----------.
Гол! Еден спрема нула! Må-- E-- n---!